Çocugunuz sizin ölmenizden mi korkuyor?

Çocuğunuz sizin ölmenizden mi korkuyor?

Çocukluk çağının en temel korkusu, kendisine bakım veren kişinin bir gün hayatından gideceğidir. Özellikle ölümü sorgulamaya başlayan çocuğunuzun; oyunlarını, sözcüklerini iyi izlemekte fayda vardır.

Çocuğunuz aniden bebeksileşme davranışları sergilemeye başlıyor, size sık sık ‘sen yaşlanacak mısın?, ölecek misin? gibi sorular soruyorsa, müthiş bir kaybetm...e ve ayrılma kaygısı yaşıyor olabilir.

Öncelikle çocuğunuza sımsıkı sarılın. Onu her zaman, her koşulda çok sevdiğinizi söyleyin. Eğer ‘sen ölecek misin?’ diye ısrarla soruyorsa ‘Evet, herkes bir gün ölür ama bizim seninle önümüzde daha çok uzun yıllar var, daha ilkokula gideceksin, sonra ortaokul, mezuniyetin olacak, beraber Bodrum’a tatile gideceğiz’ şeklinde açıklamalar yaparak uzun vadeli planlarla çocuğunuz rahatlatabilirsiniz.

Çocuğunuz sizin ölüp ölmeyeceğinizi sormuyorsa da, durup dururken ölümlü olduğunuz anlatmayın. Kendinizi çocuğunuza ölümsüz gibi göstermenin de anlamı yok. Zira eninde sonunda bu gerçekle yüzleşecek. Hatta sizin pembe yalanınız anımsayıp, ufak çaplı bir güven krizi bile yaşayabilirsiniz.

Çocuğunuza inançlarınızdan bahsetmeniz son derece doğal. Lakin bunu abartmayın. Kimi aileler ‘araf’, ‘cennet’, ‘cehennem’ gibi kavramları çok küçük yaşlarda çocuklarına anlattıkları için, çocuk korkunç bir kaygı yaşamaya başlıyor. Her şey zamanında güzel. İnanç sisteminizi aktarmak istiyorsanız, adım adım, yavaş yavaş çocuğunuza aktarmak çok daha sağlıklı olacaktır.

Çocuğunuzun kaygısı ve korusu, onun günlük hayatını ve işlevselliğini etkiliyorsa mutlaka uzman desteği alınız.

Uzm. Psk. İrem Alişanoğlu